Udruga trudnica Beba Eva
SAVJETI U UPUTE

Temperatura sobe kod kupanja od 25 - 26°C.
a) Prvih 20 dana beba se ne kupa u kadici već briše s gazom (tetra pelenom) - tj. perucka se parcijalno svaki dan ili svako drugi dan - obaviti sve brzo i spretno (zbog mogućeg pothlađivanja bebe).
1. Staviti dekicu ispod bebe; pripremiti čistu robicu i ostalo prije samog kupanja
2. Pripremiti u zdjelicu malo mlake vode.
3. Skinuti gornji dio odjeće s bebe, a donji dio tijela neka ostane dobro pokriven s dekicom.
4. Smočiti vrh gaze, pa prvo oprati okice, čelo pa ostali dio lica te rukice (koje su uvijek bebi u ustima) i odmah sve poslije obrisati.
5. Oprati i obrisati: vrat (podignuti glavicu - okrećući bebu na bok po potrebi) te ostali dio gornjeg dijela tijela, pazeći da se opere svaki zglob (pazuh,...).
6. Kad je gotov gornji dio tijela navući bebi benkicu i body.
7. Skinuti odjeću s donjeg dijela tijela uključujući i pelene.
8. Smočiti u vodu gazicu, oprati i obrisati sve pregibe, nogice i između zglobova te ostali dio donjeg dijela tijela.
9. Ne stavljati kremu na guzu, samo ako je guza crvena.
10. Onda slijedi njega pupka i završetak previjanja bebe.
b) Prvo kupanje bebe je 20. dan od dana poroda (vrijedi i svaki dan nakon prvog kupanja).
1. Sve pripremiti, robicu, pelene, dekicu,... šampon, peškir, štapiće za uši (da se uši malo obrisu poslije kupanja)
2. Napuniti punu kadicu vode, izmjeriti temperaturu vode laktom, (kad je na laktu ugodno tada je temperatura za kupanje bebe), ubaciti čepić šampona u kadicu.
3. Nakon gore navedenih priprema tek tada skinuti robicu bebi.
4. Polako bebu prenijeti i položiti u kadicu i prvo je oprati sprijeda. (PAZI da bebi uvijek držiš glavu)
5. Okrenuti bebu ( s ruke na ruku - pazi na glavicu, pazi da nosić ne dira vodu), te oprati bebu pozadi.
6. Prenijeti bebu u tom istom položaju na dekicu (peškir), obrisati je i obući (pupak i previjanje).
7. Ne nanositi nikakav puder na tijelo bebe jer zatvara pore i ometa disanje kože, a može izazvati i alergiju
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, zajedno sa očevima, jer teoretski i praktično prolaze vježbe na bebama, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja, svi detalji su snimljeni na naš DVD broj 4 "Njega pupka, previjanje i kupanje novorođenčeta".
Ako dojenče nije u pravom položaju, neće pravilno sisati, a majka će imati bolne i ozlijeđene bradavice. Za uspješno hranjenje dojenče mora dobro, raširenim ustima zahvatiti dojku. Kada dojenče prinosimo prsima, moramo nastojati da donjom čeljusti što više zahvati ispod same bradavice. Dijete instinktivno otvara usta kada mu usne dodirnu majčinu bradavicu.
Velikim zalogajem zahvaća dojku —. brada bebe je uz dojku — donja usna prevrnuta. Ovako to izgleda u ustima djeteta koje zahvaća bradavicu i dojku. Ako je položaj pravilan, možemo vidjeti kako se sa svakim usisajem pomiče vilica, pa čak ponekad i uši. Glasno sisanje ili uvučeni obrazi mogu značiti da dijete treba jače privući na prsa. Dojenčetu treba dojenje a ne sisanje bradavice.
DOJENJE
1. Razvoj mlijeka traje 20 dana. Tada ne jesti celulozu (npr. Zelena salata, krastavac.karfiol, biži i si.)
2. Piti od 3-5 litara tekućine dnevno.
3. Prehrana dojilje samo 10 % više od uobičajenog hranjenja.Ne forsirati mlijeko ako dojilja nije naučila piti mlijeko (zamijeniti ga sa sirom, maslom, jogurtima i si.)
4. Stolicu dojilja treba imati najmanje svaki drugi dan. Ako nema uzimati lokalno čepiće od glicerina za odrasle.(Ništa ne uzimati na usta, ni lijekove za stolicu, ni kompote ili slično.)
5. Tuširati se svaki dan mlakom vodom (nikako ležati u kadi 6 tjedana nakon poroda) i uvijek neka je netko od ukućana blizu dojilje dok se tušira. 6. Njega epiziotomije samo čisto i suho, nikakvi čajevi ni sprejevi.
7. Kod dojenja je važan relaksirajući položaj dojilje.
8. Dok doji ne smije primati nikakve posjete i pričati. Isključivo dojilja mora biti sama sa svojom bebom, dok doji tj. bebi mora pripadati psihofizički i emocionalno potpuno. U toku dojenja uz nju može biti samo otac djeteta.
9. Prije dojenja treba pripremiti jednu čašu nekog napitka, poslije podoja popiti (može nešto i pojesti) i ostati se odmarati pola sata malo podignutih nogu.
10. Ako osjeti da ima grčeve u nogama malo pojačati dozu kalcija.
11. U toku stvaranja mlijeka jako je i često povremeno znojenje u dojilje
12. Dok doji česte su pojave laganog vaginalnog krvarenja.
13. Važno je znati vremensku dužinu dojenja.
14. Kontrola tekućine kod novorođenčeta (fontanela, pelene)
15. Krvavo povraćanje novorođenčeta
16. Bljuckanje novorođenčeta
17. Povraćanje u mlazevima na nos i na usta kod novorođenčeta
18. Začepljen nos kod novorođenčeta
19. Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu
20. Masno mlijeko kod majke produžuje žuticu kod novorođenčeta.
21. Težina novorođenčeta (fiziološki pad težine-10%)
22. Miris i toplina majčinog tijela privlači novorođenče
23. Dojke dojilje su tople i bogato išarane krvnim žilama
24. Najvažniji je prvi susret novorođenčeta-bradavica-mlijeko koji služi kao prvi zapis u glavi za dugo uspješno dojenje
25. Lijekovi dati u toku poroda uspavljuju novorođenče i ometaju refleks sisanja kao što i mijenjaju sastav mlijeka dok se ne izluče iz organizma dojilje (carski rez)
26. Antibiotici smanjuju količinu i mijenjaju okus majčinog mlijeka na štetu novorođenčeta
27. Znaci gladi kod novorođenčeta su: zelena stolica, mokraća nije bezbojna, mnogo plače, često siše dojku, pije mnogo tekućine i nema puni stomačić
28. Mastitis ili upala dojke ( kako spriječiti)
29. Ragade ili ranjene bradavice (kako spriječiti)
30. Refleks sisanja kod novorođenčeta (vjetrovi, uzrigivanje, štucanje i kihanje)
VAŽNO!
Dojenje novorođenčeta normalno rođenog bez ikakvog davanja lijekova majci tijekom poroda
1. Nakon poroda odmah dati majci na podoj
2. Nikakva umjetna nadohrana
3. Prvi zapis u glavi novorođenčeta mora biti bradavica i okus majčina mlijeka
4. Važna je dužina dojenja
5. Refleks sisanja novorođenčeta-borba za opstanak
6. Oslobađanje zraka uzetog sisanjem
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na našem 3. DVD-u "Dugo i lako dojenje"
Svi ljudi dišu takozvano „ MJEŠOVITO", nepravilno. Mnoge su studije dokazale da ne dišemo pravilno, zbog mnogih razloga: stres, neznanje, nezdravo hranjenje itd. Zbog toga u porodu moramo paziti na disanje i opuštanje (relaksaciju) jer samo tako možemo pomoći tijelu da obavi porod kao odgovornu zadaću.
5+5+7+5 sekunda (udahnuti 5 - zadržati dah 5 -izdahnuti 7- pauza 5)
Mišići se sastoje od prugastih mišića koji rade našom voljom i glatkih mišića koji ne rade našom voljom. Svi naši mišići moraju biti opskrbljeni kisikom da bi normalno radili.Ukoliko nisu opskrbljeni kisikom dolazi do bolnih grčenja. Unosom kisika unosimo i pozitivnu duhovnu energiju koja potiče rad mišića.Pod glatke mišiće nalazi se i maternica koju treba s posebnim disanjem puniti i kisikom i pozitivnom energijom u toku cijelog poroda.Kroz 5 sekunda udisaja. unese se dovoljno kisika u maternicu za njen potpuni i odgovorni rad u toku poroda.
Kroz 5 sekunda pauze dajemo prostora da se tai kisik upije ili resorbira u maternicu. posteljicu i dijete.
Kroz 7 sekunda omogućavamo da se iz cijelih pluća izbaci ugljični monoksid. Izdisaj moramo zaustavljati usnicama da naglo ne izađe cijeli zrak.
Kroz 5 sekundi pauze dajemo vrijeme bronhima u plućima da se rašire za primanje novog kisika.Na ovaj način opskrbljujemo maternicu kisikom i sprječavamo njena bolna grčenja , koja bi nastupila ,zbog nedostatka kisika. Pravilno dišući u toku poroda, nema grčeva, maternica mirno radi i trudovi su bezbolni.
U toku trudova u prvom porođajnom dobu treba disati samo prsno 5+5+7+5. Takvim disanjem ne naprežemo dijafragmu jer ako se napreže dijafragma, pritiskuje se maternica i ometa njen uigrani blagi rad.
Naponi se uglavnom rade nagonski. Treba surađivati s babicom da ona vodi drugo porođajno doba tj. sam kraj poroda.
Tada je posebno važna koncentracija jer se naponima i tiskanjem rađa dijete van.Tada se duboko udahne, kratko brzo 2 puta izdahne i sa zadržanim ostatkom zraka se tiska kao da se ima tvrda stolica.Guzu tada malo savinuti u luku da se opuste mišići međice tj. dna zdjelice da dijete mekše iziđe vani. U ovom položaju lakši su ginekološki pregledi u porodu . Ne smije se napuhati usta sa zrakom, kao ni naprezati ruke.Važno je da je cijelo tijelo što više opušteno, dok je sva snaga i misao majke usmjerena prema izgonu djeteta.Važno je u naponu i tiskanju zatvoriti oči da ne popucaju kapilari u očima i staviti bradu na prsa .
U naponima je važna relaksacija koja tada traje 2-3 minute. Mora mama biti skoncentrirana i u pauzi napona se opustiti, sakupljati snagu za brzo i lako završiti porod jer je to i sam završetak poroda.
VJEŽBE ZA POROD I NAKON PORODA ( 10 puta )
a) Položaj „ MACA" Na koljena i na ruke, pa se izvija kralježnica. Ta je vježba dobra za elastičnost kralježnice za trudnoću, porod i poslije poroda.
b) Isti položaj, dizati lijevu ruku, pa desnu ruku, zatim dizati Iijevu nogu, zatim desnu nogu
c) ležeći položaj - stave se ruke s isprepletenim prstima zajedno iza vrata, noge savijene u koljenima i lagano diže glava- to je za snagu trbušnih mišića
d) ruke i noge isti položaj i lagano se diže guza za lakši porod
e) sjesti udobno, raširiti noge i pritiskivati koljena koja daju otpor, to je fizička priprema za porod
f) u tom položaju spojiti ruke i stiskati, vježbati prsne mišiće i dojke i pripremati ih za porodNapomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na našem DVD-u broj 2 ; Odrađivanje , a ne bolovanje, prirodnog poroda. Nakon ovako odrađenog poroda, porod je prirodan, bezbolan, jer je besmisleno bolovati u porodu ,a još besmislenije da se porodom ozljeđuje majka ili dijete.
Svi zdravstveni radnici znaju da je važno u toku poroda upozoravati rodilju da diše kroz nos .Čitav tok poroda rodilja mora disati kroz nos a izdisati na usta . Na tu važnu radnju mora biti skoncentrirana. Disanjem kroz nos omogućava se da se u toku poroda unosi DUŠIKOV OKSID -taj divni plin koji omogućava da se prošire kanali u plućima i arterijama kako bi krv lako i slobodno kolala organizmom.
Za otkriće ovog važnog plina - dušikovog oksida zaslužila se Nobelova nagrada. Zapravo otkriveno je da je taj plin, dušikov oksid, neuroprijenosnik u živčanim stanicama.Igra temeljnu ulogu u zdravlju tijela.
Usprkos svom kratkom životu, dušikov oksid utječe na mnoge organe. U mozgu djeluje kao neuroprijenosnik i brzo prenosi poruke.Kao što kemijske tvari u mozgu, serotonin i dopamin, potiču osjećaj vedrine i bezbrižnosti, dušikov oksid djeluje umirujuće.
ZAŠTO?
Taj plin u našim stanicama pokreće lančanu reakciju koja opušta i širi krvne žile i puni s dovoljnom količinom krvi mišić maternici kako bi normalno radio. Nedostatkom dušikovog oksida možemo objasniti štetne ,bolne grčeve u mišiću maternice koji iscrpljuju majku i onemogućavaju normalni , bezbolan tok poroda.
Kako se domoći tog plina?
Najviše razine dušikovog oksida nalaze se u Stražnjem dijelu nosne šupljine i zbog toga su disanje kroz nos i meditacija iznimno važni. Protok zraka koji se stvara dok dišete kroz nos omogućuje bogatim rezervama dušikovog oksida da uđu u vaš sustav. Tada dušikov oksid pospješuje širenje arterija, a krv nastavlja lako teći kao da juri praznom seoskom cestom a ne zakrčenim gradskim ulicama.
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na naš DVD 2. "Odrađivanje , a ne bolovanje, prirodnog poroda.
15 dana prije vjerojatnog dana poroda, ultrazvučno provjeriti:
1. Gdje se u maternici (uterusu) nalazi posteljica (placenta)
2. Da lije pupčana vrpca omotana djetetu (plodu) oko vrata
3. Izmjeriti promjer glavice ploda (biparijetalni promjer glave) i promjer ulaza u zdjelicu (karlicu)Anesteziološki test - za slučaj carskog reza u toku poroda
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na našem DVD-u ; 1. Najbolji je prirodan porod Nakon ovako odrađenog poroda, porod je prirodan, bezbolan, jer je besmisleno bolovati u porodu ,a još besmislenije da se porodom ozljeđuje majka ili dijete.
Pripremiti otprilike 15 dana prije termina poroda :
a)
OSOBNU ISKAZNICU
ZDRAVSTVENU ISKAZNICU
TRUDNIČKU KNJIŽICU
UPUTNICU ZA RODILIŠTE
ZDRAVSTVENI NALAZI KOJI PRATE VAŠU TRUDNOĆU
b)
PET PAKETA NAJMEKŠIH ULOŽAKA (VIR)
DEZINFICIRAJUĆE MARAMICE ZA RUKE (JEDNO VEĆE PAKOVANJE)
JASTUČIĆE /ULOŠKE ZA GRUDNJAK
GAĆICE ZA JEDNOKRATNU UPOTREBU
ČETKICU ZA ZUBE, PASTU ZA ZUBE
TEKUĆI SAPUN ZA RUKE
PAPIRNATE RUČNIKE
KUPKU ZA TIJELO (MANJE PAKOVANJE)
MOBITEL, PUNJAČ, TELEFONSKU KARTICU
TOALETNI PAPIR
PLASTIČNE ČAŠE
KEKSI (Domaćica)
SOK
PLASTIČNI PRIBOR ZA JELO
2 GRUDNJAKA (STARI ILI NOVI)-veći broj
CHICHO-ve MARAMICE ZA DEZINFEKCIJU BRADAVICA
PUMPA ZA MLIJEKO
LEKADOL ili slično, OSOBNI LIJEKOVI
Za izlazak bebe iz rodilišta:
PAKETINU (ne svilenu)
JEDNU ŠVEDSKU PELENU
DVIJE TETRA-PELENE
DVIJE PAMPER'S PELENE
DVIJE BENKICE
JEDNO SVEČANO ODIJELCE ZA IZLAZAK
PAPUČICE
KAPICA (NE LJETI)
POTREBNA OPREMA ZA NOVOROĐENČE I MAJKU PO DOLASKU KUĆI:
PAKETINA (DVIJE NAVLAKE)
TETRA PELENE 30 kom
ŠVEDSKE PELENE 10 kom
3 PAKOVANJA PAMPERS PELENA OD 3-6 KG
BENKICA 10 kom
TUTICE 3 kom
2 PARA PAPUČICA ILI ČARAPICA
DVIJE PROMJENE LANCUNIĆA ZA KREVETIĆ
DEKICA, JORGAN
BOČICA (3 DUDICE)
NOŽICE SA TUPIM VRHOM
KUTIJA BALZAM KREME ZA DJECU
KUTIJA ŠTAPIĆA ZA UŠI
PUMPICA ZA NOS
DJEČJI ŠAMPON
STERILNE KOMPRESIJE (20 KUTIJA-10 KOMADA)
SINTOCINON SPREJ (KAPI ZA NOS-pomoć dojenju)
ČEPIĆI OD GLICERINA ZA ODRASLE
GAZE OD POLA METRA ( 10 KOMADA)
Kod kuće:
Brijanje
Klistiranje
Odnijeti u rodilište sterilne gaze od 1 metra ,10 komada
Tehnika disanje za prvo porođajno doba 5 + 5 + 7 + 5
Relaksacija
Neformalno druženje - kako kojoj mami odgovara
Slušati kucaje bebinog srca svako 15 minuta
Otići u rodilište kada su trudovi svakih 10 minuta s nagonom za imati stolicu
Ako prsne vodenjak, podignuti guzu i kontrolirati kucaje bebinog srca 10 - 15 min , polako spuštati stražnjicu i ako su kucaji bebinog srca u redu spustiti guzu i staviti dobro ispeglane ručnike na vaginu. Peglanje mora biti kućna sterilizacija ili staviti na ručnik sterilnu gazu od 1 metra da ne dođe do kakve infekcije opasne za bebu. Ako se kucaji bebinog srca uspore ili ubrzaju , u podignutom položaju guze, odmah krenuti u rodilište jer je opasnost da glavice bebe pritisne pupčanu vrpcu.
U rodilištu:
Otac zajedno s mamom ući u rodilište kao potpora u čitavom porodu, nikako samo na kraju poroda.
Drip nikako (jedino ako na kraju poroda mama nema snage tiskati ili je beba ugrožena)
Neka vas informiraju o tekućem stanju poroda i svim svojim zahvatima
Nikakva glukoza, jedino ako je mama iznemogla i nema potrebne energije za porod
Ne mnogo vaginalnih pregleda , naročito ako je prsnuo vodenjak (opasnost od infekcija)
Ne držati čitavo vrijeme boravka u rađaonici elektrokardiotokograf, samo povremeno oko 10 minuta.
Ne prokidati vodenjak, tek ako treba na kraju poroda, kada se beba treba poroditi ,a vodenjak još stoji.
Ne dozvoliti potezati pupčanu vrpcu rukom nakon poroda, počekati da se posteljica oljušti i izađe sama oko 2 sata.
Ne, na kraju poroda, primati drip s ciljem da se brzo oljušti posteljica.
Namjestiti stol za rađanje kako mami odgovara
Surađivati s babicom ili ginekologom u toku poroda (koliko je ušće maternice otvorenu i u kojoj poziciji sutura sagitali kod bebe.)
Neka mama piški kako i kada joj treba (jer pun mokraćni mjehur , ometa napredovanje poroda )
Sam izgon bebe - naponi - pravilno odraditi i obavezno surađivati s babicom
Staviti novorođenče mami na trbuh
5 do 7 minuta ne prekidati pupčanu vrpcu, jedino ako treba neka hitna intervencija
Nakon sređivanje bebe obavezno je odmah podojiti
Novorođenče mora kod mame biti 1 sat nakon poroda da se smiri od traume poroda
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na naša dva DVD-a ; 1. Najbolji je prirodan porod i 2. Odrađivanje , a ne bolovanje, prirodnog poroda. Nakon ovako odrađenog poroda, porod je prirodan, bezbolan, jer je besmisleno bolovati u porodu ,a još besmislenije da se porodom ozljeđuje majka ili dijete.
Dezinfekciju i imobilizaciju pupčanog batrljka i "štipalice" raditi jedan put na dan.
Prašak za pupak ne nanositi na pupak, samo ako je pupak crven (inficiran). Zdrav pupak ne smije biti crven i mora biti bez mirisa.
1. Dezinfekcija pupka - raditi jedan put dnevno - Pupak dezinficirati Rivanolom (1 promil), s malom sterilnom gazom lagano proći preko gornjeg dijela pupka. Pupak dezinficirati i čuvati od infekcije 6 tjedana nakon poroda.
2. Imobilizaciju pupka raditi dok ne otpadne pupčani batrljak - 1 put dnevno - Lagano (ispod štipalice) oko pupka omotati sterilnu gazu (50 cm dužine) pridržavajući štipalicu. Završiti tako da kraj gaze podvučeš ispod omotane gaze. Nakon omotane gaze staviti mrežicu za pupak, lagano i ne stegnuti, (kupiti malo veću mrežicu da ne steže bebin stomačić , mrežica broj 6).
3. Previjanje, mijenjanje bebe - 4 puta na dan, idealno prije svakog drugog hranjenja - Staviti pelenu (ispod pupka - da beba koljenom sebi ne nanosi bol) - Preko svega toga staviti "Trokut" -preko pupka - te nježno zavezati- Navući benkicu, body, tuticu i čarapice.
Napomena i preporuka:
Ova uputstva u detalje poznaju naše polaznice tečaja, a u koliko ne možete biti polaznica našeg tečaja , svi detalji su snimljeni na našem DVD-u broj 4 ; Njega pupka, previjanje i kupanje novorođenčeta.